Tesbihin Toplumumuzdaki Yeri

tesbih-toplumToplumların büyük bir kısmında tesbih önemli bir yer edinmektedir. Bunun başlıca sebebi tesbihin insanların hayatında ki manevi yönlerine hitap etmesidir. Bu manevi yönler daha çok din üstünedir. Tesbih birçok dinde ve toplumda benimsenmiş bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak bunun haricinde de tesbih hobi olarak ya da aksesuar olarak kullanılmaktadır. Bu kullanımlar topluma göre değişkenlik göstermektedir. Ağırlıklı olarak İslamiyet’in yer aldığı toplumlarda ve bugüne kadar gelmiş Türk topluluklarında önemli bir yere sahip olmuştur.

Birden fazla Osmanlı padişahı bu ürüne önem vermiş. Geliştirilmesi konusunda çaba sarf etmiştir. Bu da ister istemez toplumumuz da saygı görülen bir obje olarak yerini korumaktadır. İnsanlarda ki bu değerinin haricinde tesbihlerin türlerine göre de farklı farklı değerleri bulunmaktadır. Yani üretiminde kullanılan ham maddeye bağlı olarak fiyat biçilmekte ve pazarlanmaktadır. Birçok insanın da geçim kaynağı haline gelmiş durumdadır. Bu işten para kazanan kişiler; madenci, üretici, işlem yapan kişi, pazarlayan kişi gibi geniş bir ağa sahiptir. Tabi ki tesbihi sadece maden ürünlerinden üretiliyor olarak görmekte yanlıştır.

Plastik bir şekilde fabrikalarda üretilen türleri de bulunmaktadır. Ya da bir reçineden üretilen türü de yer almaktadır. Kısaca özetleyecek olursak, işlem görebilen her şeyden tesbih üretimi yapmak mümkündür. Tesbihin stres kaynaklı problemlere iyi geldiği de söylenmektedir. Stres altında kalan, ya da stres gerektiren işlerde çalıştıran, problemli ilişkiler yaşayan insanların tesbih çekmesi bazı konu hakkında bilgili kişiler tarafından tavsiye edilmektedir. Bu tavsiyeler bazı insanlar üzerinde çok başarılı sonuçlara ulaşırken bazı insanlar da ise herhangi bir etki bırakmamaktadır.

Bu şekilde etki bırakmamasının da sebebi, bu yöntemin işe yaramayışı değil, insanların doğal yapı farkından kaynaklıdır. Sonuç olarak genelleme yapıldığında faydalı olduğu ispatlanmıştır. Ancak illa ki başarısız sonuçlarda alınabilir. Sonuçta kullanılan bazı tedavi yöntemleri de her insanda başarılı olmayabiliyor. Ama birçoğunda başarılı olduğu için doğru olarak kabul ediliyor. Tesbihlerin ham maddelerinden kaynaklı olarak sağlık açısından da yararları bulunmaktadır. Hangi tesbih türlerinin hangi problemlerde yardımcı olduğunu internetten genel bir araştırma yaparak öğrenebilirsiniz.

Yorum Bırakın